Wśród wielu osób można spotkać się z opinią, że zarządzanie nieruchomościami to najłatwiejszy biznes, ponieważ nie robi się przy nim nic oprócz comiesięcznego pobierania opłat za czynsz lub wynajem. W rzeczywistości jednak zadanie to jest znacznie trudniejsze i bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać – aby budynek pozostał atrakcyjny dla potencjalnych inwestorów, spełniał standardy techniczne oraz sanitarne, a przede wszystkim nadal przynosił zyski, musi on być utrzymany w dobrym stanie. Okazuje się, że zarządzanie budynkami komercyjnymi często może stanowić niemałe wyzwanie, z którym nie każdy będzie w stanie sobie poradzić.
O czym należy pamiętać jako zarządca budynku komercyjnego?
Aby mieć pewność, że nasza nieruchomość nie straci na wartości, koniecznie trzeba poświęcać jej dostatecznie dużo uwagi. Jest to dość duże przedsięwzięcie, dlatego nie ma sensu porywać się z motyką na słońce, nawet jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem. Pierwszym krokiem do sprawnego zarządzania budynkami powinno być przybliżone określenie skali naszej działalność – na start lepiej jest ograniczyć się do kilku, mniejszych nieruchomości, a swój biznes rozszerzać w miarę nabywanego doświadczenia.
Zrównoważone podejście kluczem do sukcesu
Rozkręcając własny biznes w branży nieruchomości, nie powinno się od razu rzucać na głęboką wodę. Można zacząć od wynajmu mieszkania dla znajomych lub osób poleconych, przy których mamy pewność, że nie sprawią nam problemów z wypłacalnością, a wyposażenie pozostanie w nienaruszonym stanie. Warto zaznaczyć, że zarządzanie budynkami komercyjnymi powinno przewidywać także ich wykończenie oraz znajdujące się w nim umeblowanie.