Co warto wiedzieć o monitoringu należności?

Czym jest monitoring należności i jak dokładnie wygląda w praktyce? Kto może liczyć na wsparcie przy monitoringu należności? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

Czym jest monitoring należności?

Monitoring należności to najprościej mówiąc usługa, za którą skrywa się kompleksowa obsługa wierzytelności od pierwszego dnia powstania obowiązku zapłaty należności, aż do momentu jej spłaty. Usługa świadczona jest przez doświadczony zespół windykatorów, którzy mają szeroką wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie.

Dzięki temu są w stanie podjąć określone działania w odpowiednim czasie i sprawić, że klienci będą bardziej zdyscyplinowani do terminowego regulowania należności. To zdecydowanie ułatwia zadanie każdemu, kto prowadzi własny biznes, ponieważ skoro monitoring należności pozostaje w rękach fachowców, to można skupić się na swoich zadaniach, a takich nigdy nie brakuje w firmie.

Jak prowadzony jest monitoring należności?

Doświadczeni windykatorzy zawsze prowadzą monitoring należności dwuetapowo. Najpierw zgłaszają się do odbiorcy faktury przed upływem terminu płatności i informują go, że nadal spoczywają na nim nieopłacone należności. Forma kontaktu z dłużnikiem ustalana jest zawsze z klientem, ale dopuszczalny jest kontakt telefoniczny, listowy, e-mail, czy nawet osobisty w siedzibie dłużnika. Jeśli takie działanie nie poskutkuje, to windykatorzy podejmują drugą próbę i tym razem zgłaszają się do dłużnika już po upływie terminu płatności.

Takie działania należności mają już charakter bardziej formalny i często angażowani są do niego pracownicy, ponieważ to właśnie oni są w stanie przygotować pismo w przypadku ewentualnego procesu sądowego. W momencie, gdy działania składające się na monitoring należności nie przynoszą skutku i faktury nadal pozostają do zapłaty, to można pójść o krok dalej. O czym dokładnie mowa? Oczywiście o windykacji konkretnych należności, co jest zresztą zrozumiałe, jeśli chcemy odzyskać środki należne za sprzedane towary, czy za świadczone usługi.

Kto może liczyć na wsparcie przy monitoringu należności?

Najczęściej monitoring należności dotyczy wierzytelności objętych fakturami VAT. Jednak fachowcy chętnie przejmują na siebie także monitoring należności wynikających z  not odsetkowych oraz innych dokumentów obejmujących obowiązek zapłaty przez kontrahentów. Co ważne, monitoring należności oferowany jest nie tylko dużym podmiotom. W zakresie monitoringu płatności fachowcy chętnie wspierają również mniejsze przedsiębiorstwa, czy firmy. Nawet jednoosobowe działalności gospodarcze mają szansę na wsparcie ze strony doświadczonych windykatorów.